2014 NLC Event Winners

2014 NLC Event Winners

Congratulations to our competitors!

 

American Enterprise Project

First Place: Wyatt Stroy, Natalie Elwood, and Brenna Backemeyer, Elmwood-Murdock

Banking and Financial Systems

Fifth Place:  Katharine Garrett and Kaitlyn Opplinger, Blair

Business Financial Plan

Third Place: Michaela Mapes, Omaha Westside

Business Plan

Eighth Place: Amzie Dunekacke, Erin Bohling, and Julia Oestmann, Johnson-Brock

Business Presentation

Ninth Place: Claire Vanness, Austin Conn, and Leanna Rosberg, Wausa

Desktop Publishing

Fourth Place: Kyle Bogatz and John Willey, Elmwood-Murdock Fifth Place: Makenna Wallin, Chase County Seventh Place: Trevor McQuay and Kylie Wiegert, Wausa

Economics

Ninth Place: Jennifer Russell, Waverly

Electronic Career Portfolio

Seventh Place: Colton Allen, Aurora

Emerging Business Issues

Sixth Place: Trevor Lockman and Brenna Backemeyer, Elmwood-Murdock Eighth Place: Nate Jurgensmeier, Dana Meduna, and Austin Barry, Bishop Neumann

Entrepreneurship

Fourth Place: Allison Braun, Cody Kroeker, and Colton Siebert, Heartland

Future Business Leader

Eighth Place: Kelsey Bohling, Johnson-Brock

Global Business

First Place: Ojus Jain, Elliot Sandfort, and Alicia Zeng, Lincoln East

Health Care Administration

Tenth Place: Jocelyn Daubendiek, Elkhorn High

Hospitality Management

Seventh Place: Adrienne Cavill and Tianna Engen, Kearney High

Insurance and Risk Management

Third Place: Paul Weber, Cedar Bluffs

Introduction to Business

Seventh Place: Ethan Hall, Heartland Tenth Place: Leslie Braun, Heartland

Introduction to Information Technology

Sixth Place: Mason Goodman, Blair

Job Interview

Third Place: Julie Slama, Auburn

Management Information Systems

Tenth Place: River Towne, Jared Frenzel, and Eli Kennedy, Auburn

Parliamentary Procedure

First Place: Dylan Steinkruger, Minden; Cody McCain, Tri County; Abi Sheen, Kearney High; Anna Bauerle, Chase County

Partnership with Business Project

Tenth Place: Aaron Halvorsen, Emily Harsin, and Jameson Bennett, Syracuse

Public Service Announcement

Fourth Place: Callie Zeorian and Lindsay Mills, Elmwood-Murdock Sixth Place: Kendra Alberts, Johnson-Brock

Public Speaking II

Sixth Place: Katie Ruth, Adams Central

Sports and Entertainment Management

Seventh Place: Trevor Koger, Blake Bracht, and Dillon O’Flaherty, Arlington Tenth Place: Caleb Goeken and Tommie Brechbill, Stanton

 

 

Nebraska CSO Advisor of the Year – Kurk Shrader, Elmwood-Murdock

Congratulations to Kurk Shrader from Elmwood-Murdock FBLA Chapter, who was recognized as the Nebraska Career Student Organization Advisor of the Year at the NCE Conference on Thursday! We applaud Kurk for the outstanding program he coordinates at Elmwood-Murdock by integrating FBLA activities into the classroom and business community.

Nebraska FBLA advisors shine in numerous ways each year, and we thank you for all that you do for your students.