Awards and Recognitions

Top 8 and Honorable Mention Winners

SLC Awards Recognitions

ChapterFirst NameLast NameYears of Service
Fillmore CentralCindyTalley35
Laurel – Concord ColeridgeShelleyGroene30
ChadronRenaeNoble25
SyracuseSusanWellman25
PoncaSuzetteCurry20
CenturaStacieLoeffelholz15
Johnson County CentralAngieHuskey15
Lyons – Decatur NortheastJanelleSeagren15
SewardWadeMiller15
AuroraKatieScott10
McCool JunctionDebDavis10
Omaha CentralDenisePowers10
SuperiorSaraFuller10
Clarkson-LeighJenniferRemmeried10
Twin RiverMindiReardon10
BlairVickiSchrick5
Boone CentralJoelSup5
Boyd CountyKariBoettcher5
Broken BowAngiePalmer5
High PlainsJessicaHatfield5
LitchfieldLynetteFinley5
Loup CountyHannahMeeks5
Norfolk CatholicMelissaHampl5
Omaha NorthJerrieGlassman5
Raymond CentralAllieBastian5
Thayer CentralJeremeJones5

Dillon

Kim

Arlington

Trent

Koger

Arlington

Millie

Mitchell

Arlington

Bailey

Taylor

Arlington

Lucas

Lunzmann

Auburn

Caden

Carlson

Aurora

Paige

Drueke

Boyd County

Amelia

Hakl

Boyd County

Amelia

Hoffman

Boyd County

Lauryn

Hoffman

Boyd County

Kiryn

Kayl

Boyd County

Lauryn

Bernt

Centura

Samantha

Garcia

Centura

Jaelyn

Gross

Centura

Rhegan

Jensen

Centura

Faith

McDonald

Centura

Sydney

Perez

Centura

Libbie

Clevette

Crete

Jordyn

Coe

Crete

Kathia

Dimas

Crete

Kiya

Garrelts

Crete

Kathryn

Holling

Crete

Tram

Ngo

Crete

Riley

Schmidt

Crete

Bailey

Frahm

Elmwood-Murdock

Hunter

Hansen

Elmwood-Murdock

August

Pope

Elmwood-Murdock

Sela

Rikli

Elmwood-Murdock

Claire

Kimbrough

Fillmore Central

Kali

Nedrow

Fillmore Central

Wyatt

Nun

Fillmore Central

Isaac

Janing

Fillmore Central

Daniela

Corona

Gibbon

Jiromi

Corona

Gibbon

Delaney

Tracy

Gibbon

Lindsay

Wilkens

Gibbon

Isabella

Cao

Kearney

Payden

Tracy

Pleasanton

Claire

Standage

Ravenna

Rosalie

Tvrdy

Raymond Central

Genevieve

Bennett

Syracuse

Teja

Farley

Syracuse

Halle

Wilhelm

Syracuse

Ellie

Wilkinson

Syracuse

Breanna

Chapman

Tri County

Jazmin

Dike

Tri County

Jack

Holsing

Tri County

Ethan

Knust

Tri County

Ryan

Sand

Tri County

Skye

Washburn

Tri County

Tyler

Baue

Wausa

Leah

Bloomquist

Wausa

Emily

Kleinschmit

Wausa

Ali

Lundberg

Wausa

Trey

McQuay

Wausa

 

Dairy Sweet – Auburn, NE
  • Mr. Nick Schreck, Assistant Professor of Digital Marketing/Undergraduate Business Chair at Midland University
    • Nominated by Arlington FBLA
  • Ms. Frank Kumor, Owner of Erwin’s Jewelry
    • Nominated by Bellevue East FBLA
  • Mr. Tim Shanahan, farmer
    • Nominated by Cedar Bluffs FBLA
  • Mrs. Jill Schmidt, Owner of Jill’s Sweet Shop
    • Nominated by Fillmore Central FBLA
  • Mrs. Maria Hudson, Senior Living Manager at Good Samaritan Society and Longs Creek Village in Auburn, NE
    • Nominated by Auburn FBLA
Market Share Award Wausa 1st Place – 77%
Market Share Award Sandhills 2nd Place – 67%
Largest Chapter – Class A Bellevue West 1st Place – 55 Members
Largest Chapter – Class A Columbus 2nd Place – 51 Members
Largest Chapter – Class B Blair 1st Place – 95 Members
Largest Chapter – Class B Columbus Lakeview 2nd Place – 89 Members
Largest Chapter – Class C Gibbon 1st Place – 59 Members
Largest Chapter – Class C Centura 2nd Place – 58 Members
Largest Chapter – Class D Wausa 1st Place – 54 Members
Largest Chapter – Class D Amherst 2nd Place – 45 Members
Arlington
Bellevue West
Boyd County
Chadron
Crete
Dundy County Stratton
Elmwood-Murdock
Fillmore Central
Kearney
Raymond Central
Sandhills
Syracuse
Tri County
Twin River
  • Brady and Megan Weaver – Wakefield FBLA
  • Katy Nun – Fillmore Central FBLA
  • Beth Robbins – Bellevue East FBLA